taylan-zeyrekMarmara Üniversite’si ingilizce iktisat bölümünde okurken, Vehbi Koç Vakfı’nda başladığı çalışma hayatına, Tribal Satış ve Pazarlama Hizmetleri firmasında Satış Supervisor’u olarak devam etti.

2003-2006 yılları arasında, Yapı ve Kredi Bankası Eğitim ve Gelişim bölümünde uzman olarak yürüttüğü kariyerinde, hizmet kitlesi tüm banka çalışanları olan iki büyük projede görev aldı. Ayrıca banka içerisinde geliştirilen bilgisayar destekli eğitim ve yetkinlik eğitimleri projelerinde yer aldı.  Proje çalışmalarında, Duygusal Zeka, NLP, İletişim, Koçluk Becerileri, Eğitici Eğitimi, Takım Çalışması, Liderlik konularında içerik geliştirme çalışması yaptı. 2006-2008 yılları arasında Teknoloji, Kredi Kartları ve Teftiş Kurulu bölümleri eğitimlerinden sorumlu Eğitim Danışmanı olarak devam ettiği görevinde; Unicredit Bankası , Koçbank ortaklığı ile Yapı Kredi Bankası birleşmesi sürecinde gerçekleştirilen, birleşme projelerinde- Yönetici Becerilerini Geliştirme, Koçluk- çalışmalarını sürdürdü.

Unicredit Group bünyesinde “Yönetici Yetiştirme Programı”na seçildikten sonra, İtalya’da sekiz ay devam eden Özel Bankacılık- Finansal Planlama Sistemi Projesi’ni tamamladı.

2008-2010 tarihlerinde Inrepa Uluslararası Ticari Danışmanlık firması bünyesinde, Çin’de Satış Müdürlüğü yaptı. Bu süreçte satış alanında kazandığı deneyimi uluslararası düzeye taşıdı. Aynı süre boyunca Guangdong Universitesi Yabancı Çalışmalar bölümünde, “Uluslararası İşgücü Hareketi” ve “Koçluk ve Geri Bildirim” konularında seminerler verdi, çalıştaylar düzenledi. Üniversite bünyesinde Çin Dili ve Kültürü eğitimi aldı.
2010 yılı itibarı ile Anecto Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri’nde danışman, eğitmen ve proje koordinatörü olarak çalışmaktadır. Bireysel ve yönetici koçluğu çalışmalarına devam etmekte olup, “Etkili Sunum Becerileri”, “Etkili İletişim Becerileri”, “Eğiticinin Eğitimi”  ‘Zaman Yönetimi ve İş Planlama’ konularında eğitimler vermektedir.

Bilgi Üniversitesi’nde Örgütsel Psikoloji alanında yüksek lisans çalışmasını ‘Organizasyonlarda Eğitim İhtiyaç Analizi: Veri Toplama Yöntemleri Açısından Değerlendirme’ tezi ile tamamlayan eğitmen, kişi, takım ve organizasyonların değişim ve gelişimi üzerine çalışmaktadır.