ozlem-balkanİstanbul (Erkek) Lisesinin ardından Boğaziçi Üniversitesi – Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdikten sonra profesyonel iş yaşamına 1990’da Banka Teftiş Kurulu’nda başladı (İktisat bankası) Kurumsal Pazarlama Yöneticiliği ile kariyerine devam etti.

1995’te Kurumsal Pazarlama alanında portföy geliştirme, planlama, satış ekibi koçluğu sorumluklarını yerine getirdi (İktisat Bankası-Demirbank). 1997’den itibaren İnsan Kaynakları Müdürü ve Eğitim Biriminin Yöneticisi olarak görev aldı. Kurduğu ekiplerle işe alım süreçlerini tasarlama, yürütme, yetenek yönetimini dizayn etme, derecelendirme ve ücret yönetimi, performans yönetimi ve eğitim sistemini yapılandırma sorumluluklarını üstlendi.

Hem müşteri yüzünde hem de insan kaynağı geliştirme alanında çalışmalarının son 8 yılı HSBC Bank A.Ş.’nde İnsan Kaynağı Yöneticiliği ile devam etti. Toplam 18 yıllık kurumsal çalışmadan sonra projelerde danışmanlık, program ve iş geliştirme sorumluluklarının yanısıra eğitim vermektedir.

Ethics Resource Center-ABD’den ‘Ethics Officer’ sertifikası da bulunan Balkan, 2004-2006 yılları arasında Yaşam Koçluğu Sertifikasyonunu, Yönetici koçluğu tezi ile üstün başarı derecesi ile tamamladı (Foundation-Güney Afrika). 2008’de Gestalt Institute- Cleveland-ABD grup koçluğu programına katıldı. ICF Uluslararası Koçluk Federasyonu üyesi olarak halen yönetici koçu olarak çalışmaktadır.

2007 yılında Earthwatch Enstitiüsü Avrupa iklim merkezi praogramına katılarak iklim farkındalığı alanın da da Türkiye’de gönüllü çalışmalar yürütmektedir.

Uzmanlık alanları arasında;

  • Yönetim ve Liderlik
  • Yönetici Koçluğu
  • Satış Koçluğu

yer almaktadır.